Dětská postel je poměrně jednoduchý kousek nábytku. Ale co se týče její bezpečnosti, musí splňovat ta nejpřísnější kritéria. Nejčastějším nebezpečím bývají velké mezery a otvory mezi příčkami. Proto je důležité, aby se každý, kdo postýlku vybírá, přesvědčil, že má označení normou EN 716-1: 2013. To znamená, že postýlka splňuje bezpečnostní evropské požadavky.
Při výběru dětské postýlky se zaměřte na dva hlavní rozměry
To základní, co by měl každý rodič respektovat jako první, jsou klasické rozměry postýlky a vzdálenost mezi tyčemi a okrajů. Tyto dva údaje jsou opravdu důležité.
- Do 6 měsíců stáří dítěte se nejvíce používají postýlky o rozměrech 90 cm x 140 cm. Pak už se jen posouvá nastavení roštu v závislosti na tom, jak dítě roste.
- Vzdálenost mezi tyčemi by měla být od 45 cm do 65 cm. Dále by pak okraj mezi bočnicemi a postýlkou neměl přesáhnout 25 mm.
Co by měla dětská postýlka ještě splňovat?
- Kvůli bezpečnosti by měla vždy mít zaoblené nebo zakryté rohy
- Šrouby v postýlce by měly být zapuštěné a bez krytů, aby je dítě případně nespolklo.
- Důležitá je pevnost nohou, všechny 4 musí být pevné.
- Jistotu, že barvy použité na postýlce nejsou toxické.
- Materiál, ze kterého je postýlka vyrobena, musí být pevný a stabilní.
- Důležitá je i prodyšnost postýlky. To zaručí dno vyrobené z příček nebo mřížek.
Nejvhodnějším materiálem pro dětskou postýlku je dřevo
Dřevo je opravdu tou nejlepší variantou pro postýlku a ideálně by mělo být tvrdé. Neštípe se a bude tedy i tou bezpečnější variantou. Z tvrdého dřeva se pak nejvíce používá dřevo bukové nebo dubové. Postýlky se dále vyrábějí i ze dřevotřísky nebo z lamina. Rozhodně se jedná o levnější variantu, avšak materiál představuje spíše krátkodobější řešení. Není tak kvalitní jako u postýlek z tvrdého dřeva a nevydrží tak dlouho . Železná konstrukce, která byla dříve velmi populární, ta se dnes již prakticky nepoužívá.
Dětská postýlka musí být především bezpečná, co by měla splňovat?
- Vzdálenost mezi tyčemi a bočnicemi, jak bylo uvedeno výše, je jasně dána, ale někteří rodiče eliminují riziko poranění dítěte při prostrkávání ručiček skrz tyčky tím, že pořizují i tzv. mantinely. Ty se ovšem nedoporučují instalovat na všechny strany, protože je potřeba zajistit dostatečný přísun vzduchu.
- Dobré je mít postýlku s polohovatelnou nebo odnímatelnou bočnicí a nebo alespoň rošt, který je snadno nastavitelný.
- Je také dobré zvážit, zda postýlka bude pojízdná, nebo ne. V případě že ano, je dobré, aby měla kolečka již napevno instalovaná. Pokud jde o postýlku se dvěma kolečky, není nic moc co dál řešit. Pokud se ovšem rodič rozhodne pro postýlku se čtyřmi kolečky, je třeba zkontrolovat, zda je brzdící mechanismus v naprostém pořádku.
Cestovní dětská postýlka přijde vhod
Na cestách je určitě tento druh postýlky dobrou volbou, protože dítěti skýtá pocit bezpečí. Nemusíte se bát, že například při spánku spadne. Důležitá je u ní především stabilita a pevná konstrukce. Každopádně se nejedná o náhražku postýlky na dlouhodobé užívání.
Jaké jsou vaše zkušenosti s bezpečím dětských postelí? Napište nám!