Než si ventilátor koupíte, musíte se rozmyslet, kam ho umístíte a k čemu bude sloužit. Pokud nevíte, jak ventilátor vybrat, přečtěte si náš článek, který vám s výběrem pomůže.
Ventilátory, které se budují do zdi, se rozdělují na axiální ventilátory a radiální ventilátory. Oba fungují trochu jiným způsobem.
Axiální ventilátor
Lopatky axiálního ventilátoru, které vypouští a nasávají vzduch, se točí okolo vlastní osy. Výhodou je to, že zvládají vysoký průtok vzduchu i pod nízkým tlakem.
Největší využití najdou v domech, bytech či komerčních prostorech. Malé axiální ventilátory se hodí na toalety, do koupelen, šaten nebo na chodby.
Radiální ventilátor
Radiální ventilátory se netočí kolem vlastní osy. Základem je oběžné kolo, které je osázeno sadou lopatek. Během pohybu oběžného kola se přesouvá vzduch od hřídele z otvoru ve ventilační skříni.
Radiální ventilátor se hodí do větších prostorů jako jsou restaurace, sklady nebo menší průmyslové haly.
Teplovzdušné ventilátory
Jestliže je vám v nějaké místnosti zima a vy ji chcete rychle vyhřát, bude se vám hodit teplovzdušný ventilátor. Stačí ho zapojit do zásuvky, nastavit a nechat působit. Uplatnění najde v koupelně, karavanu, garáži nebo při stanování, kdy je vám ráno zima. Oceníte to při převlékání vy i děti.
Ventilátor ke krbu
Krbový ventilátor rozvádí teplo do dalších místností skrz strop. Patří to k jednomu z nejekonomičtějších způsobů, jak vyhřát celý byt. Dodávaný termostat reguluje automatické zapínání a vypínání – což znamená, že se o běh nemusíte skoro vůbec starat. Nezapomeňte se při nákupu poptat po filtrech a regulátoru otáček.
Teplovzdušný ventilátor na zeď
Ventilátor na zdi ušetří mnoho místa na zemi. Nikde nepřekáží – nemůžete ho omylem shodit, poškodit nebo třeba polít vodou. Určitě se hodí do sklepa nebo na půdě.
Stropní ventilátor
Klimatizace bývá poměrně drahé řešení, takže pokud chcete ušetřit, mohl by se hodit stropní ventilátor. Jeho použití je opravdu široké. Hodí se do restaurace, obchodu, haly, ale i do bytu. Už se vám stalo, že jste byli nachlazeni, protože z klimataze proudil studený vzduch přímo na váš krk? To se u lopatkového ventilátoru vzduch rozhání postupně a rovnoměrně.
A na zimu stačí ventilátor zapnout na zpětný chod. Díky tomu se teplý vzduch u stropu snese níž a celou místnost prohřeje. Pokud nechcete řešit, jak zkombinovat osvětlení, pořiďte si stropní ventilátor se světlem.