Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, které máme. Umíte si představit svůj život bez něj? Nejspíš ne. Přesto mnohdy ochranu zraku zanedbáváme – v práci i při různých kutilských činnostech.
Naše oči jsou velice exponovaným místem náchylným k poškození mnoha způsoby. Ohroženy mohou být v zaměstnání, kde je obvykle povinností zaměstnavatele postarat se o ochranné prostředky pro naše oči. Zrak bychom si měli chránit aktivně i sami, třeba při pracích na zahradě a v domácnosti.
TIP: Kvalitní ochranné brýle všech typů nabízí HoffmannGroup.
K poškození zraku může dojít mnoha způsoby
Časté je mechanické poškození vniknutím pevného tělesa, střepů, třísek či prachu. Chemické poškození formou poleptání mohou způsobovat kapalné, plynné, ale opět i pevné látky. Nebezpečnými jsou louhy, kyseliny, péry i dým. Oči poškodí i světlo: UV světlo, laser, infračervené záření, ale i běžné světlo. Poškození způsobí rovněž nestandardní teplota – příliš vysoká či extrémně nízká. Nelze zapomenout ani na poškození očí vlivem elektrického proudu – tedy elektrickým obloukem, při kterém vzniká nadměrné teplo.
Ochranné brýle v práci i doma
Zákony dnes přesně stanovují, za jakých podmínek musí být pracovníkům poskytnuty ochranné prostředky pro ochranu očí i obličeje. Moderní ochranné brýle oceníme ale i v soukromí. Jejich sortiment je obrovský a dělí se do několika kategorií.
Běžné ochranné brýle s obrubami chránící oči před mechanickým poškozením mohou mít různé další úpravy, například být s integrovanou oblastí pro čtení. Do ochranných brýlí lze také osadit speciální vložky na korekci jiných zrakových vad – dalekozrakosti či astigmatismu.
Pro ochranu zraku nejen před mechanickým, ale i chemickým a prašným prostředím, též pro různé laboratorní práce, se hodí brýle s plným výhledem. Lépe těsní ze všech stran a poskytují vyšší stupeň ochrany.
Speciální variantou ochranných brýlí jsou brýle na ochranu před tepelným a optickým poškozením zraku. Do této kategorie patří svářečské brýle.