Zažili jsme to všichni. Dostali jsme svoji první kytaru a ona nehrála tak, jak jsme byli zvyklí u našich oblíbených umělců. Jedna struna neladila s druhou a my jsme mohli hrát, jak jsme chtěli, kloudný smysl nám to ale nedávalo.
A proto jsou tady kytarové ladičky, které nám proces ladění významně usnadňují. Ne každý má absolutní sluch, aby nazpaměť věděl, jak má která struna znít. Kytarových ladiček je ale velká spousta a tak nastává otázka, co si pořídit, aby člověk získal to správné zařízení pro své potřeby. Ladičky lze rozdělit do tří základních skupin – stolní, klipové a pedálové. Většina těchto ladiček se dá použít nejen na kytary, ale i na baskytary, ukulele a další strunné nástroje.
Stolní ladičky
Tyto ladičky se vyznačují deskovým tvarem, většinou mají na zadním panelu zabudovanou vyklápěcí opěrku, aby se dala na stole postavit, a často operují především se zabudovaným mikrofonem, který snímá zvuk nástroje. Většinou se jedná o levnější zařízení, která se používají především pro domácí cvičení nebo pro ladění v umělecké škole. Jejich výhodou je velký displej a jednoduché ovládání. Typickým příkladem takových ladiček je GA-2, GA-50 a pokročilá GA Custom s ultra velkým displeje, několika módy zobrazování a velkou přesností ladění.
Klipové ladičky
Nejprodávanější typ ladiček se může pochlubit především pohodlností při ladění. Tento typ ladičky je totiž vybaven klipem, kterým se zařízení připevní ke hlavě kytary (zepředu nebo zezadu) a máte tak ladičku neustále po ruce. Jeho nevýhodou je fungování pouze na baterie a to, že v příliš hlučném prostředí nabírá chvění okolního zvuku a neladí tak nejpřesněji. Výhodou je ale možnost okamžitého naladění a u dražších typů i poměrně přesné ladění v hlučném prostředí. K těm levnějším patří MiniPitch v několika barevných provedeních, Pitchclip 2 včetně limitované edice s Pokémony, AW-4G s barevným displejem už patří k těm lepším, stejně jako AW-LT100G. K nejlepším typům s nejlepší viditelností a největší přesností ladění pak patří AW-OTG, určená jen pro kytary, a která navíc umí zobrazit právě hraný akord, AW-OTB určená pro baskytary s vylepšenou detekcí ultra hlubokých tónů.
Pedálové ladičky
Většinou se jedná o profesionální ladičky a tomu odpovídá i cena. Tyto ladičky najdeme v pedalboardech většiny profesionálních kytaristů a basistů. Jejich nespornou výhodou je velká přesnost ladění a displej, který je viditelný i za snížených podmínek na pódiu, stejně jako možnost kalibrace ladění nebo několik typů zobrazování průběhu ladění. Mezi tyhle ladičky patří Pitchblack Advance, přesná ladička s vysokou viditelností, čtyřmi typy zobrazení a true bypass obvodem, Pitchblack Custom, která má ještě lepší 3D zobrazení displeje a delší životnost baterie, a nakonec Pitchblack Mini, která má miniaturní tělo s velkým displejem a jako jedna z mála pedálových mini ladiček na trhu funguje i na baterie.
Vedle těchto základních typů samozřejmě existují i další, mezi klipové by se možná mohla zařadit ladička Magnetune, která má v sobě magnet, kterým se přichytí k ladicí mechanice. Nesporně zajímavá je ladička Rimpitch-C2, která je určena akustickým kytarám s kruhovým ozvučnicovým otvorem, na který se tato ladička připevní a máte ji tak nejen po ruce, ale hlavně na očích. A pak je tu také profesionální racková ladička Pitchblack Pro, s ultra přesným laděním, obrovským displejem, a možností zamontovat ji do racku nebo do pedalboardu.