Přeskočit na obsah
Domů » PRO FIRMY » Když potřebujete odpor aneb kdo nabízí rezistory?

Když potřebujete odpor aneb kdo nabízí rezistory?

Fotografie: rezistory

Po rezistorech se obvykle shánějí odborníci na elektro, domácí kutilové přes elektrotechniku, ale někdy i naprostí amatéři, kteří se rozhodnou si něco svépomocí opravit. Vybrat si správně rezistor nemusí být snadným, protože jde o obrovské množství součástek lišících se vhodností svého použití. Na jednom místě si z nich vyberete v e-shopu TME.eu.

TME, celým názvem Transfer Multisort Elektronik, je autoritou, pokud jde o prodej komponentů pro elektroniku. Firma vznikla v polské Lodži a dnes má pobočky v mnoha státech světa, včetně České republiky, a ještě do více států ze svého e-shopu elektrotechnické komponenty distribuuje. Včetně zmiňovaných rezistorů.

Aktuálně firma nabízí 10 397 typů rezistorů SMD, 2258 přesných rezistorů SMD, 2131 metalizovaných rezistorů THT, 870 uhlíkových rezistorů THT, 2436 výkonných rezistorů, dále rezistory s funkcí pojistky, topné rezistory, rezistorové sítě a rezistory audio.

Nenápadné rezistory s mnoha funkcemi

Základním úkolem této elektrotechnické součástky je vytvořit elektrický odpor. I proto se velice často setkáváme s tím, že se odporem sama nazývá (i když nesprávně). Do elektronického obvodu rezistor zařazujeme tedy proto, abychom snížili velikost procházejícího elektrického proudu, nebo dosáhli úbytku napětí. Rezistory existuji pevné, kdy je odpor vždy stejný (mění se jen mírně v závislosti na podmínkách, třeba teplotě), a pak proměnlivé, kdy odpor jako fyzikální veličinu dokážeme regulovat podle potřeby. Proměnlivé rezistory se proto dají používat k nastavení hlasitosti, ke stmívání osvětlení, jako teplotní senzory i k regulaci síly probíhajících chemických procesů.

Každý rezistor charakterizuje jeho hodnota odporu v ohmech. Je trochu zmatek v označování rezistorů, protože se používá jak evropské, tak americké označování, a ty se od sebe liší. Rezistor však nikdy nemá přesnou hodnotu odporu, a to ani ten přesný, proto se označuje i tolerance odporu. Ta může být již od 0,05 % až po 20 %.

Další udávanou hodnotou u rezistorů je šum. Každý rezistor vykazuje šum. Rezistory mohou vykazovat tepelný, proudový a impulzní šum.

Rezistory podle konstrukce

Rezistory se liší podle toho, jakým způsobem byly zkonstruovány. Nejstarším a základním typem rezistoru jsou drátové rezistory. Dnes se však používají především vrstvové rezistory. Ty se podle použitého materiálu vodicí hmoty dělí na uhlíkové, metaloxidové a metalizované. Nakonec je tady skupina hmotových rezistorů. Mezi ně patří i termistory (senzory teploty) a varistory (regulace napětí).

Kam s rezistory?

Tohle není otázka pro odborníky. Ti vědí, že rezistory jsou dnes jednoznačně nejpoužívanější elektrotechnickou součástkou ve slaboproudu. Hlavní funkcí je omezení protékajícího proudu a získání napěťového úbytku. Hodí se pro měření proudu, jako ochrana proti zkratu u obvodů s vysokou impedancí, pro vytápění v topných tělesech, pro měření výkonu u elektrodynamických brzd, jako nabíjecí odpor, nebo pro regulaci výkonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *