Odhodlat se začít cvičit tak složité není. Složitější je nepřepálit začátek a vydržet alespoň pár týdnů, které bývají nejtěžší. Jak na to?
Začněte doma
Pravidelný pohyb by měl patřit mezi věci, které děláme pravidelně a přirozeně. Bohužel u mnohých tomu tak není, a pak se zvyšují rizika zdravotních problémů a snižuje imunita. Cvičení pomáhá udržet tělo v dobré kondici, měli bychom ho ale dělat pravidelně. To, že jednou za měsíc vyrazíme na kolo, nás může stát víc sil a bolavých svalů, než když si doma třikrát týdně zacvičíme na rotopedu. Na pohyb si tělo musí zvyknout, zvlášť, pokud jsme se sportovním aktivitám v poslední době moc nevěnovali. Důležitá je pravidelnost a to, aby vás vybraná aktivita bavila. Na podzim už je počasí chladnější, spíše tak hledáme aktivity, které lze provádět uvnitř, jako je cvičení a posilování. Můžete vyrazit do nejbližšího fitness centra nebo zůstat doma a zařídit si svou malou posilovnu tam.
Co se k vám vejde
Rádi jezdíte na kole? V zimě to jde dost těžko, ale můžete si alespoň domů pořídit rotoped a trénovat třeba u televize. Baví vás běh? Pak si vyberte některý z běžeckých pásů a zlepšujte své výkony v teple a bezpečí domova, i když venku třeba mrzne. Chcete se více zaměřit na budování svalů a silový trénink? Posilovací lavice a různé činky budou pro vás to pravé. Samozřejmě ale záleží také na tom, jak moc místa máte pro svou posilovnu k dispozici a podle toho vybírat cvičební pomůcky a stroje. Například některé veslařské trenažéry lze sklopit a složit, takže je snadno zasunete pod postel, a když je nepoužíváte, nijak nepřekážejí. Také různé činky, kettlebelly, posilovací gumu nebo bosu pro balanční cvičení.
Začněte cvičit pomalu, s rozumem, nepřežeňte zátěž ani dobu cvičení. Postupně uvidíte a ucítíte zlepšení, pak samozřejmě můžete přidat na zátěži nebo splněných kilometrech. Důležitý je také odpočinek a dostatek spánku.