V minulém století měl snad každý muž žijící na vesnici svou dílničku, kde tvořil, kutil, opravoval a poseděl i s kamarády. Na chvíli tento trend opadl, ale už se opět vrací. Pánové chtějí zase kutit. Jenže bez kvalitního nářadí a dílenského nábytku neodvedou dobrou práci.
Zaostřeno na ponky
My se dneska zaměříme na dílenský nábytek, který je stěžejním prvkem každé domácí, ale také profesionální dílny. Samozřejmě se jedná o ponk. Na začátek je nutné říci, že je pořízení ponku cenově náročnější, a proto si ho někteří muži vyrobí na koleně sami. Jenže to není vždycky dobrý nápad. Pracovní stůl musí být bytelný a stabilní, protože se na něm odehrávají operace vyžadující sílu. Pokud nesplňuje bezpečnostní prvky, můžete ohrozit při práci svoje zdraví. Uvědomte si, že je ponk sice drahý, ale vydrží po celý život. A možná poslouží i dalším a dalším generacím. Kupovat si malý pracovní stůl je pro mnoho mužů nedostačující. Investice do ponku větších rozměrů je rozumná i praktická.
Svěrákem to začíná
Dílenský pracovní stůl je složen z odolné desky a kvalitní konstrukce, která stojí na zemi jako přibitá. K dalším výhodám patří snadné uchycení svěráku a dostatek úložného prostoru pro nářadí a podobně. Mějte na paměti, že by měl ponk vydržet hodně! Není dobré si kupovat modely, které mají pracovní desku jen z překližky. Ideální variantou jsou masivní bukové desky. Pro příklad můžeme uvést dílenský ponk s třemi moduly o rozměrech 2000×700×40 mm a výškou 880 mm. Jeho pořizovací cena je cca 20 000 Kč. Některým kutilům vyhovují modely na kolečkách, protože si je mohou přizpůsobit dle pracovní plochy, ale ke klasice patří ponky stojící pevně na zemi. Na závěr lze říci, že se ceny tohoto kusu dílenského nábytku liší v závislosti na šířce a materiálu pracovní desky.