I když se otázka „jak správně prát prádlo“ jeví na první pohled jako banální, nejednomu z nás už se někdy podařilo vytáhnout z pračky zničený kousek. Ať už šlo o původně bílé tričko nechtěně obarvené do různých pastelových tónů a nebo o pletené ponožky od babičky, které během praní zmenšily svou velikost, poškozené prádlo už moc parády neudělá. Jak tedy podobným nehodám zabránit? Přečtěte si 5 ověřených tipů, jak prát prádlo, a na věčný strach, zda se vašemu textilu v bubnu pračky náhodou něco nestane, jednou pro vždy zapomeňte.
1) Jak prát konkrétní kousky prozradí etiketa
Pokud nechcete prádlo zničit, v první řadě si vždy ověřte, zda je vůbec možné prát ho v pračce. Většinu kousků sice můžete bez obav hodit přímo do bubnu, některé však vyžadují uzavření do speciálního pytlíku, a nebo dokonce praní v ruce. Přesněji vám napoví etiketa, na které mimo informace jak správně prát, najdete také instrukce, které se týkají následného sušení, žehlení a nebo bělení.
Mimo etiket však věnujte pozornost i dalším faktorům. U podprsenek mohou být problematické kostice, u zdobených topů zase dělají neplechu různé aplikace a flitry.
2) Speciální péči věnujte oblečení s potiskem
Ještě než se pustíte do třídění jednotlivých kousků podle barev, sáhněte po oblečení s potiskem a obraťte ho naruby. Po vyprání pak potištěné prádlo nesušte v sušičce, ale pověste ho ven na čerstvý vzduch. Uvidíte, že tyto dva jednoduché kroky vám pomohou zachovat potisk textilu jako nový.
Pozor dejte také u žehlení. Většina potisků je na teplo citlivá, a tak je nejlepší se jim úplně vyhnout, případně žehlit přes kus látky nebo pečicí papír.
3) Problematické kousky jsou pryč, čas roztřídit zbytek
Jakmile vytřídíte oblečení, které by v pračce mohlo dělat potíže, je na čase pustit se do běžných kousků. Ty si rozdělte podle barev. Platí totiž pravidlo, že čím podobnější barvy perete v jedné várce, tím menší je jejich tendence blednout. Rozdělení prádla na bílé, černé a barevné by mělo být samozřejmostí, pokud však chcete prát ještě efektivněji, zkuste prádlo roztřídit i podle jednotlivých barevných tónů. Kombinovat můžete třeba modrou a zelenou, červenou a oranžovou nebo třeba fialkovou a růžovou.
Myslete také na rozdílnost jednotlivých materiálů. Jinak budete prát sportovní oblečení, jinak zase spodní prádlo.
4) Zvolte vhodný prací prášek
Naše babičky si sice vystačily s mýdlem s jelenem, v dnešní době však na většinu prádla musíte zvolit zcela jiný kalibr. Pro černé nebo tmavé prádlo budete potřebovat speciální prášek, který zabrání blednutí, pro bílé kousky zase produkt, který pomůže odstranit nehezké žloutnutí. Hodit se může také prášek na sportovní oblečení, který pečuje o speciální materiály, ze kterých je daný kousek vyroben.
Navíc se ještě budete muset rozhodnout, zda sáhnete po pracím gelu, a nebo zvolíte klasický prášek. První zmíněné se skvěle hodí na jemnější prádlo, které plánujete prát při nižších teplotách. Gel se totiž hezky rozpustí a nezanechá tak stopy. Navíc bývá koncentrovanější, takže jeho použitím zřejmě i ušetříte. Na prášek pak vsaďte, když budete prát silně znečištěné oblečení, které vyžaduje vyšší teplotu.
5) Prostředek na praní dávkujte s mírou
Pokud svému prádlu rádi dopřejete pořádnou dávku prostředku na praní, zpozorněte. Děláte totiž jednu z nejobvyklejších chyb. Doporučuje se používat pouze nezbytné množství uvedené prodejcem prášku, nikdy ne víc. V tomto případě tedy rozhodně platí, že méně je někdy více. Jediná situace, kdy s pracím prostředkem nemusíte šetřit, je tehdy, když se chystáte prát velké množství silněji znečištěného prádla a nebo v případě, že se doma potýkáte s hodně tvrdou vodou.
Teď už víte, jak správně prát, aby váš textil vypadal stále jako nový. Příště, ještě než začnete skládat oblečení do pračky, si na naše tipy vzpomeňte a ohlídejte si roztřídění jednotlivých kousků, volbu správného prášku i jeho množství. Uvidíte, že vaše oblečení po vyprání opravdu prokoukne.