Napadlo vás někdy sledovat, kolik odpadu vyprodukujete při menstruaci? Vložky, tampony či intimky jsou pravidelnými společnicemi mnohých žen. Jde to ale i jinak. Menstruační kalíšky a menstruační kalhotky se začínají šířit mezi čím dál více slečen a žen. Motivem nemusí být pouze zero-waste filozofie, ale také pohodlí.
Své dny mohou dnes ženy přečkat pohodlněji než dříve. Výrobci nabízí tenké a tlusté vložky, malé a velké, voňavé a bez vůně. Také tampony se vyrábí v různých velikostech, o některých výrobci tvrdí, že jsou ideální na noc, o dalších zase, jak vám budou vyhovovat při sportu. Všechny tyto pomůcky jsou však jednorázové a vzniká z nich odpad, který nelze recyklovat. Každý měsíc tedy vyhazujete peníze za něco, co po použití odhodíte do koše. Je to neekologické, nešetrné vůči peněžence a mnohdy i nepříjemné. Která žena se s nadšením dívá na použitou vložku nebo tampon? Nejde o nic pěkného.
Nejlepší novinkou v dámské intimní hygieně jsou menstruační kalíšky
Vlastně se nejedná o až tak velkou novinku, menstruační kalíšky se používají už dlouho. Jen se v posledních letech, kdy je kladen větší důraz na ekologii, více rozšířily. Menstruační kalíšek vypadá jako malý trychtýř. Je z měkkého plastu, který se dá zmáčknout, aby se mohl pohodlně zavést do pochvy. Tam se roztáhne, vytvoří podtlak a menstruační krev tak nemá šanci téct mimo. Celé řešení je podobné, jako když zavádíte tampon. Chvíli trvá, než se naučíte správnou techniku zavádění, ale nakonec to stojí za to.
Život s kalíškem je život bez starostí
Menstruační kalíšky se vyrábí ve velikostech S a M. Menší velikost je doporučována mladým dívkám, které ještě nerodily. Výrobců kalíšků je mnoho, jejich kalíšky se mírně liší velikostí i materiálem. Některé jsou měkčí, jiné tvrdší. K dispozici je celá řada barev.
A jak se kalíšek používá? Zmáčknete jej, aplikujete do pochvy a žijete bez starostí! Dá se s ním dokonce i plavat. Vyjmout ho je potřeba po několika hodinách, záleží na síle vaší menstruace, ale pro většinu žen je dostačující ho vylévat dvakrát denně – ráno a večer. Jakmile kalíšek vyjmete, vylijete krev, omyjete ho pod vodou a znovu zavedete. Po skončení menstruace je třeba ho vyvařit ve vodě nebo použít speciální prostředek na čištění kalíšků. Nejlepší na tom celém je, že jeden kalíšek vám vydrží roky. Už nebudete muset utrácet za vložky a také s sebou nebudete muset všude nosit zásoby tamponů. Stačí jeden jediný kalíšek na celou menstruaci.
Stoupá také zájem o menstruační kalhotky
Není vám příjemná myšlenka, že si budete něco aplikovat do pochvy? Tak se vydejte jinou ekologickou cestou – pořiďte si menstruační kalhotky. V Česku jsou známé zejména menstruační kalhotky Snuggs. Kalhotky fungují podobně jako dětská plena, jen jsou o dost tenčí. Jsou příjemnější než vložky a nejde o jednorázový produkt. Po použití je vyperete a ráno mohou být zase připraveny k akci.
Vyzkoušejte aspoň eko vložky a tampony
Koho neoslovily ani menstruační kalhotky, přesto se chce vydat ekologickou cestou, ten může vyzkoušet eko tampony a eko vložky. Možnost představují také látkové vložky. Každá žena může najít cestu, jak trochu ulevit přírodě, stačí jen chtít. O tom celém a také o zero-waste filozofii pojednává blog Ecoblog.cz. Najdete tam recenze menstruačních kalíšků, menstruačních kalhotek a mnoha dalších produktů společností Econea, Biooo či Powerlogy. Třeba vás některé inspirují.