Přeskočit na obsah
Domů » INTERNET-PC » DVB-T2 set-top box: k čemu je a jak vybrat ten správný?

DVB-T2 set-top box: k čemu je a jak vybrat ten správný?

Ačkoliv zažívá multimediální zábava na internetu nevídaný rozkvět, stále si spousta z nás ráda zalenoší na gauči u nikdy nekončících televizních seriálů. Televize během okamžiku navodí tu pravou domácí atmosféru a pohodu, která nám v dnešní přetechnizované době tolik chybí. Zejména majitelé starších přijímačů by ale mohli mít v krátké budoucnosti problém.

Podle mezinárodních dohod současné anténní vysílání DVB-T přechází na DVB-T2. Ke změnám dojde do konce roku 2020. Pokud do této doby nezareagujete, své oblíbené pořady a napínavé filmy již nebudete moci sledovat. Jak ale upozorňují redaktoři recenzního portálu Testado.cz, existuje účinné řešení v podobě DVB-T2 set-top boxů. Mimo testů a recenzí tematický článek zahrnuje srovnání jednotlivých zařízení včetně tipů a rad, jak set-top box správně vybrat. Ty kvalitní lze pořídit od zhruba 600 Kč.

Co je set-top box

Většina z vás set-top box (STB) již někde určitě viděla. Zpravidla se jedná o malou krabičku v blízkosti televize, kterou uživatel ovládá běžným dálkovým ovládáním. Set-top box primárně slouží k převodu digitálního televizního signálu do formátu, s nímž umí i televize bez digitálního tuneru pracovat. Tohle zařízení je tedy stěžejní pro TV bez schopnosti přijímat digitální vysílání.

Zapojení STB není žádná věda. Majitelé starších přijímačů využijí modulátor či SCART, moderní televizory se propojí prostřednictvím HDMI kabelu. Set-top box pak stačí zapojit do elektrické sítě, spárovat s TV a zařízení vesele využívat. Krabička funguje i na více televizích. Je nicméně stěžejní, kolik tunerů vlastní. Jestliže pouze jeden, na všech TV poběží současně stejný program.

Co všechno umí

Většina set-top boxů vlastní tzv. dekodér, tedy slot umožňující přijímat placené programy. Šikovný je také elektronický programový průvodce, který uživateli nabízí doplňující informace o vysílaných programech. Některé STB umožňují nahrávání filmů na pevný disk, případně na USB flash disk. K zahození není ani časovač, jenž krabičku zapne ve vámi nastavený čas. Něco navíc zvládá operační systém, který vám dovolí stahovat a používat de facto neomezené množství aplikací.

Před výběrem vašeho budoucího zařízení si tedy dobře rozmyslete, jaké funkce využijete a zdali mají pro vás vůbec smysl. Je zkrátka zbytečné, abyste vyhazovali peníze za něco, co ani neoceníte. V každém případě by ale měl nový set-top box podporovat formát signálu DVB-T2, přičemž mezi funkcemi byste měli najít označení H265 či HEVC. Právě tyhle zkratky znamenají nejnovější kompresní formát videa používaný v sítích DVB-T2.

Změna DVB-T na DVB-T2

Všude se o ní mluví, ale co vlastně znamená? Zjednodušeně řečeno se jedná o nový vysílací standard, který do roku 2020 nahradí na celém území České republiky ten původní (DVB-T). Díky novému standardu se můžete těšit z vyšší kvality obrazu a také zvuku. Napínavé filmy a seriály budou hezčí a srozumitelnější. Přechodem na modernější vysílání se rovněž dosáhne celostátního pokrytí s menším počtem frekvencí a umístění většího počtu programů, než je tomu v současné době.

Přechod na DVB-T2 se ale netýká úplně všech. Pokud přijímáte signál přes satelit, kabelovku nebo IPTV (internetové televizní vysílání), změnu na nový standard řešit nemusíte. Změna se týká především starších televizí. Abyste zjistili, zda musíte situaci řešit, najděte si návod a zkuste vyčíst, zda vaše TV podporuje DVB-T2 HEVC nebo H265. Obecně platí, že čím starší televizi budete mít, tím se šance na podporu nových formátů snižuje. Změnu na DVB-T2 není dobré odkládat, týká se zhruba 60 % českých domácností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *