Posuvky, mikrometry, úhloměry, optické kolimátory, měřidla na otvory. To jsou jen některé pomůcky, které se ve strojírenství používají k dosažení přesných rozměrů. Při výrobě automobilů, strojírenských součástek, letadel, obráběcích strojů, optiky a mnohých dalších produktů se hraje na vysokou přesnost, a tak je zapotřebí i velmi přesných nástrojů.
Přesnost je ve strojírenské výrobě zcela zásadní. Ať už se vyrábí cokoliv, vždy je zadaná. V konstrukční dokumentaci bývá jasně definováno, o kolik se při výrobě mohou odchýlit od zadaných rozměrů, aby výsledek nebyl považován za zmetek. Požadavky pochopitelně vychází z norem, a to mezinárodních ISO či národních ČSN.
Jedna věc je ovšem přečíst si požadavky a druhá je realizovat. Co k tomu pomáhá? Třeba výškoměr.
K čemu slouží výškoměry?
Kromě klasického posuvného měřidla mají technici při výrobě k dispozici spoustu dalších nástrojů. Mnohé z nich jsou uzpůsobené přímo pro měření konkrétního typu vzdálenosti. Například výškoměry slouží k určení vzdálenosti od povrchu či od libovolné roviny obrobku. Často bývají vybaveny hrotem, pomocí nějž se na obrobku může vyznačit daný rozměr.
Výškoměr si můžete představit jako svislý stojan, na němž se pohybuje měřicí hlava. Měřicí rozsahy bývají různé (v řádech stovek mm) stejně jako číslicový krok (setiny až tisíciny mm). Mohou být vybaveny lupou či dvěma sloupky. Nejpřesnější bývají digitální typy, ty moderní jsou dokonce schopné vyhodnotit polohu souřadnic prvků pomocí softwaru.
Používají se například k:
- měření kolmosti,
- měření přímosti,
- sledování tolerancí,
- měření drážek, rovin, roztečí, průměrů otvorů.
Jaká další měřidla se využívají?
Mezi další často využívaná měřidla patří třeba hloubkoměry, mikrometry, úchylkoměry, úhloměry, válečkové měrky apod. Velký přehled najdete na webu www.meridla.cz, kde je také možné jednotlivé typy zakoupit.