Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Vývoj bezpečnostních zámků

Vývoj bezpečnostních zámků

Díky archeologům víme, že zámek jako zabezpečovací zařízení používali již 3 tisíce let před naším letopočtem v Babylónu, kde byli nalezený dřevěné zámky s kovovým klíčem. Pote, cca 500 let před naším letopočtem, se v době antického Řecka a Říma mechanizmus zámku koro nezměnil, jen je začali vyrábět s pevného materiálu – bronzy.

První pootočení klíčem

Až do počátku 17. století se stále vyráběli zámky, u kterých lze pouze pootočit klíčem, ale nebylo možné jej ze zámku vytáhnout. V době renesance zámky už byli umělecký upravované a zdobeny různými vysekávanými otvory a železnými krytkami různých barev (ocel da se zbarvit teplem). Však nebyli to ještě zadlabávací zámky (zasekané do dveří), byli to jen zámky připevněné na vnitřní část dveří.

První zámek se stavítky

Od poloviny 17. století se vlastnosti zámku začali rychle zvyšovat. Velkou roli ve vývoji zámku odehrál Robert Barron, který si v roce 1788 zapatentovál zámek vybaven stavítky – kódový mechanizmus zámku, který se klíčem zvedá do správné polohy tak, aby se mohl zámek odemknout.

Cylindrická vložka

V roce 1865 Linus Yale zapatentovál cylindrickou vložku která měla kruhový obrysový tvar těla a několik stavítek. Do dnes značka Yale patři ke špičce světových výrobců zámků a jiných zabezpečovacích systému. Do Evropy se cylindrická vložka postupně začala dostávat z Ameriky až na počátku 20 století ale její masové rozšíření začalo jen po první světové válce.

Zámky jak se známe dnes

9. října 1911 roku vznikla v Hradci Králové Fáborský a Šeda (FAB) která vyrábí dodnes dost kvalitní zabezpečovací systémy různých druhu. 11. listopadu 1924 roku firma Zeiss Ikon A.G. Goerz-Werk patentuje profilovou cylindrickou vložku s otočným válcem (cylindr) v horní častí a s otvorem pro klíč a ve spodní části. Ve spodní, zúžené části, odpružené kolíky se stavítky a tento typ vložky se stál standardem pro výrobce vložek až do dnes.

Smutnou pravdou ale zůstává to, že s vývojem bezpečnostních zámku, zloději nezůstali pozadu a stali se více vynalézavými, proto často není na škodu se poradit s profesionály ohledně zabezpečení Vašeho domu či bytu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *