Při zařizování domu či bytu je dobré si výběr osvětlení dobře rozmyslet podle velikosti a určení místností tak, aby bylo osvětlení dostatečně a šikovně rozmístěné. Kromě centrálních svítidel nezapomínejte na další doplňková světla – nástěnná, bodová a lampy. Dostatečné množství osvětlení v místnosti šetří vaše oči a usnadní vám práci. Vybrat to nejlepší světlo nemusí být jednoduché, v nabídce je mnoho druhů a parametrů svítidel, které je třeba zvážit. Pojďme se podívat na rady a tipy pro jednotlivé místnosti.
Jak rozmístit světla podle jednotlivých místností?
V každé místnosti si představte, co a kde chcete dělat a podle toho se rozhodujte pro rozmístění světel. Tam, kde plánujete trávit nejvíce času, umístěte svítidla a lampy v nejvyšším počtu. Zaměřte se nejen na vaše nároky na osvětlení, ale také na barevnou teplotu světel, barevnou škálu stínidel a jejich kompatibilitu. Výhodou je, že na trhu jsou k dostání celé kolekce svítidel, a tak můžete vybírat z několika variant od jednoho typu. Výrobky se liší i cenově, originální stínidla na lampy a žárovky mohou stát několik desítek tisíc korun nebo pouhých pár stovek. Při nákupu myslete na světelný zdroj LED, úsporný nebo halogenový, a zda mají vyhovující typ závitu.
Reprezentativní osvětlení v obývacím pokoji
Obývací pokoj je nejvíce dominantní a reprezentativní místnost v celém domě. Zde nejen relaxujeme, ale taky přijímáme návštěvy a celá rodina tu tráví spoustu času při různých aktivitách. Proto volba svítidel hraje významnou roli, jelikož promění celý vzhled místnosti. Centrální osvětlení může být výrazné a nápadité, doplněné pouze o další světelné zdroje, které lze použít podle potřeby. Když přijdou hosté, můžete rozsvítit více světel, při sledování televize a čtení knih je lepší tlumenější světlo v podobě stylové lampy. Pro navození příjemné a klidné atmosféry je vhodnější použít teplejší záření s nádechem žluté barvy.
Světlo do ložnice a dětského pokoje
Ložnice slouží především k nerušenému spánku, a tak by mělo osvětlení navozovat uklidňující atmosféru. Můžete tedy zvolit klasický lustr s rozptýleným mléčným světlem v teplejším odstínu, které vás nebude příliš oslňovat. Mezi doplňujícím světlem nesmí chybět lampičky na nočním stolku nebo stojací lampy, umožní vám si světlo nasměrovat podle potřeby. Do dětského pokoje se více hodí zajímavější osvětlení oproti klasickému, děti v pokoji tráví spoustu času, kromě spánku si tu hrají a učí se. Zvolte tedy výraznější prvek, který umožní dostatek světla pro všechny činnosti. K učení se na psacím stole bude skvěle vyjímat kancelářská lampička.
Venkovní svítidla a další osvětlení
Nejlepším řešením do koupelny je kombinace stropního svítidla s osvětlením zrcadla. Pozor však na bezpečnost, neumísťujte světla tam, kam mohou přijít do kontaktu s vodou. Do kuchyně jsou vhodné zdroje osvětlení v chladnějších odstínech bílé, které navozují denní světlo. Pro nasvícení jídelního stolu se používají závěsná stropní svítidla, která vytvoří klid a pohodu při jídle. Další světla umísťujeme do předsíně a na schodiště, umožní snadnější orientaci ve tmě. Posledním bodem jsou venkovní svítidla a osvětlení, které využijete při vstupu do domu, pro osvícení terasy a zahrady.