Celou jednu třetinu osob žijících v České republice položí na lopatky nečekaný výdaj ve výši 10 000 korun. Informuje o tom aktuální průzkum jedné známé úvěrové společnosti. Češi obecně málo spoří a rezervy si z nich tvoří jen pětina českých domácností.
Argumentovat samozřejmě můžeme bezútěšnou ekonomickou situací, nízkými příjmy a vysokými výdaji. Ve finále ale dospějeme k názoru, že nájem a faktury jednoduše nepočkají. Jak si udržet zdravý rodinný rozpočet? Odpovědi jsou součástí následujících 7 tipů.
Tip č. 1: Mějte výdaje pod kontrolou
Výdaje versus příjmy – lítý boj, který byste ale měli soustavně korigovat. K tomu vám poslouží sestavený rodinný rozpočet, do něhož budete pravidelně zaznamenávat veškeré výdaje i příjmy domácnosti. Na konci měsíce nezapomeňte na vyhodnocení, během kterého zjistíte, kam vám peníze mizí nejčastěji a na čem by bylo možno příští měsíc ušetřit.
Tip č. 2: Když na nákup, tak jedině se seznamem
Podléhat impulzivnímu nakupování a lákavým slevám, které po důkladném prozkoumání nejsou tak výhodné, jak se tváří, se v zásadě nevyplácí. A chodit na nákup bez seznamu už vůbec ne. Proto si doma pečlivě sepište seznam všechno, co vám v domácnosti schází. Každou položku mimo nákupní seznam si pak budete muset objektivně zdůvodnit.
Tip č. 3: Zjistěte, kde mají akce
A když už jsme u těch nákupů – nezapomeňte sledovat aktuální akce a slevové letáky. Naštěstí jimi dnes již nemusíte listovat v klasické papírové podobě. K dispozici totiž máte chytré aplikace, kde si letáky prolistujete online prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Při nákupu by vás kromě aktuální ceny zajímat i cena za kilogram nebo kus kupovaného zboží. Ne všechny akce jsou totiž tak výhodné, jak zprvopočátku vypadají.
Tip č. 4: Výdaje dopředu plánujte
Pokud šetříte na letní dovolenou, novou myčku nebo obývací stěnu, rozvrhněte si finální částku na několik menších položek a ty si průběžně z každé výplaty odkládejte. Ideální samozřejmě je, pokud můžete novou věc pořídit z dosavadních úspor (podle odborníků by si měl každý odkládat alespoň 10 % platu), jestliže vás ale zastihne nečekaný výdaje, jeví se jako vhodná alternativa půjčka. I v tomto případě je ale nutné vědět, jak takovou půjčku vybrat.
Tip č. 5. Když si půjčovat, tak jedině výhodně
A když už je řeč o půjčkách, je potřeba upozornit na důležitost jejich vzájemného porovnání. K tomu vám skvěle poslouží online srovnávače. Jejich prostřednictvím zjistíte, kde mají nejvýhodnější půjčky bez doložení příjmu nebo který úvěr disponuje nejnižší hodnotou RPSN. Ve svém vlastním zájmu také oslovujte pouze známé a ověřené společnosti, které na našem trhu působí již delší dobu. Spoustu užitečných rad a cenných informací ohledně nebankovních půjček najdete i v internetových fórech a diskuzích.
Tip č. 6: Půjčujte si pouze na věci s dlouhodobým užitkem
Půjčovat si na vánoční dárky nebo letní dovolenou? Dosti riskantní volba! Pokud už se bez půjčky neobejdete, vždy si půjčujte pouze na věci či služby, z nichž máte dlouhodobý užitek. Řeč je třeba o studiu, vlastním bydlení anebo vybavení domácnosti. Výjimkou jsou samozřejmě půjčky, které vám pomohou překlenout poslední dny do výplaty nebo jejich prostřednictvím uhradíte porouchanou pračku či ledničku, na jejíž pořízení vám nezbyly finance.
Tip č. 7: Optimalizujte výdaje
Alespoň jednou ročně zkontrolujte smlouvy o povinném ručení, pojištění majetku a další uzavřené pojistky. Možná zjistíte, že za povinné ručení platíte příliš mnoho anebo soupis pojištěného majetku ve vaší domácnosti už dávno neplatí. Překontrolujte také smlouvy od telefonního operátora a faktury za plyn a elektřinu. Ušetřit ale můžete také na bankovních účtech. Některé nízkonákladové společnosti totiž nabízí jejich vedení zcela zdarma nebo za symbolické poplatky.