V současné době se takřka žádný kutil bez vrtačky neobejde. Ovšem naštěstí je trh poměrně rozmanitý, a tak máte určitě z čeho vybírat. Dávno jsou pryč doby, kdy se používaly vrtačky na kliku. Dnešní moderní přístroje se snaží práci usnadnit s urychlit. V následujících řádcích vám dáme hned čtyři tipy, jak takovou vrtačku vybrat, abyste neprohloupili.
K čemu se dá vrtačka použít?
V podstatě všechny nabízené modely disponují restartem ve spouštěcím tlačítku, což znamená, že si můžete při práci plynule regulovat otáčky. Vrtačka by měla nabízet ještě ergonomickou rukojeť s uchycením na hloubkový doraz. Využití vrtačky jako takové je opravdu široké.
Vrtají do různých materiálů, a to jak s příklepem, tak i bez něj. Příklepová vrtačka by také neměla v arzenálu správného kutila chybět. Potom vrtačky šroubují, ovšem pozor na větší otáčky, protože byste mohli strhnout drážku či ukroutit hlavičku šroubku. Dále míchají, pokud k nim tedy dokoupíte metlu správné velikosti. A také brousí a frézují.
Jak funguje příklepová vrtačka?
Pokud pracujete s křehkých materiály, uplatníte příklepový mechanismus, neboť vrtání s ním je efektivnější. Ovšem na druhou stranu aku vrtačky bez příklepu jsou přesnější, což zase oceníte v zámečnické a stolařské dílně.
Jsou důležitá sklíčidla?
Zaměřit byste se měli při výběru na upínací hlavy, respektive sklíčidla. Sehnat se dá jak vrtačka s ozubeným věncem, jenž se utahuje klíčem, tak i bezklíčová varianta, u které se sklíčidlo dotahuje normálně rukou.
Po jakém výkonu sáhnout?
Zajímat by vás měl výkon. Akumulátorová vrtačka se stálým převodem nabízí okolo 3000 otáček za minutu, což se hodí do bytu na drobné úpravy anebo na vrtání menších průměrů a občasné šroubování. Vyznačuje se sice nízkou hmotností a kompaktností, ale má menší výkon. Vrtačka s dvourychlostní převodovkou je už o něčem jiném.